modules/forum/post.tpl

Cum preparam cu vasele Zepter?

15.11.2009 / 13:23

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 647
Scrie-i mesaj privat

Tipsuri, idei pentru gatitul in vase Zepter

Citeaza

15.11.2009 / 13:56

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 647
Scrie-i mesaj privat

Ce a povestit Mira 11 pe forumul softpedia:

Am dat 225 de euro pe o oala Zepter ca sa mananc mai sanatos. L-am convins si pe sotul meu, asa ca am achitat banii dintr-un foc. Oala a venit dupa vreo luna (abia am asteptat-o). Am degresat-o ca la carte (cu detergent special de la ei). Cand sa gatesc legume, ca la prezentare, s-au lipit (desi am pus si apa putina). Reclama zice ca nu lipeste. Daca pun mai multa apa, sunt ca si cele fierte in abur, atunci la ce-mi mai trebuie Zepter? Am incercat sa prajesc carne. Ba se lipeste, ba e nefacuta (ai senzatia de carne cruda).


In final am sunat reprezentantul Zepter de la care am cumparat-o si mi-a zis sa vin la ea sa vad cum gateste. M-am dus cu oala dupa mine. Acolo:stupoare! Punea apa binisor la legume si am inteles ca oala mea de 5 l e numai de ciorbe si mancaruri(ca e prea inalta ca sa circule aburii asa cum trebuie ca sa "lucreze"; pe chestia asta iti baga pe gat tot setul, ca tre sa ai si vase mici de parca metalul Zepter n-ar trebui sa aiba aceleasi propr in oala mica si in cea mare; cand l-am ales din catalog insa nu mi-a spus asta). La prajit carnea a pus si apa si vreo 2 linguri de ulei(cica prajirea fara ulei, "sanatoasa"). Apoi dezleg si misterul "lipirii": cica vasele Zepter sunt pt plita electrica si daca gatesti pe gaz ar fi bine sa chemi pe cineva sa-ti regleze focul mic la aragaz!

Citeaza

15.11.2009 / 13:59

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 647
Scrie-i mesaj privat

Ce spune LauCalin pe forumul softpedia:

In legatura cu aceste vase. Parintii mei au asa ceva de vreo 12 ani, le folosesc in fiecare zi si arata ca noi. In plus merita banii si va spun si de ce:


-in primul rand mancarea parca iese mai gustoasa...habar n-am care e principiul de functionare la vasele astea, dar parca morcovul are gust de morcov, cartoful de cartof etc si e mai sanatos.
-Doi: se economiseste mult gaz pentru ca nu e nevoie sa prepari mancare la foc mare.
-Trei: mancarea este gata mai repede, adica nu mai e nevoie sa fierbi 2 ore jum, o ora si jumatate e suficient.
Patru: e adevarat ca sunt scumpe (ai mei au dat cam 4000 de marci pe ele-ca sa nu spun ce scandaluri au fost vreo 3 luni, ca tata a comandat fara sa stie mama, cica sa-i faca o surpriza si i-a "iesit" , insa daca va uitati la avantajele care le-am scis mai sus, totusi merita.

Citeaza

15.11.2009 / 17:32

Nick: Irina
Bucataras incepator
Bucataras din: 13.12.2008
Retete: 291
Scrie-i mesaj privat

Foarte multe retete testate gasim AICI

Acest mesaj a fost modificat de Irina
Ultima editare: 15.11.2009 17:32:30

Citeaza

16.11.2009 / 11:13

Nick: danygospodina
Bucataras incepator
Bucataras din: 22.05.2009
Retete: 2
Scrie-i mesaj privat

  Si uite ce spune si Mihai 2009 , scuze, Danygospodina, despre vasul ei Zepter:" De asta mi s-au ars legumele prima data, ca nu am pus apa! De atunci, le pun apa, focul, mediu, si gustul chiar e mai bun. Lui Dany ii plac morcovii din vasu asta....Valeu.!Da nu am detergent de al lor, si nu arata ca noua.

Citeaza

16.11.2009 / 14:25

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 647
Scrie-i mesaj privat

Valeu ... . Nu pui si tu retete facute in vas zepter, chiar si morcovii aia ...

Citeaza

16.11.2009 / 23:28

Nick: Sabina
Bucataras incepator
Bucataras din: 23.04.2009
Retete: 100
Scrie-i mesaj privat

Anul trecut am primit de ziua mea o oala Zepter (5L) si de atunci toate ciorbitele pe care le vedeti aici pe site sau la mine pe blog sunt pregatite in acea oala.

Eu sunt multumita de ea ...nu pot sa zic ca e o mare diferenta la capitolul gust (ori nu mi dau eu seama ori m-am obisnuit deja cu gustul). Am observat de ex ca vita e mai frageda decat atunci cand o fierbi intr-o cratica normala, iar fasolea fierbe mai repede, de fapt timpul de pregatire este mai mic ...legumele fierb mai repede.

Sunt cam scumpicele, e clar ca platim mai mult marketing decat produsul in sine, insa eu zic ca cine isi permite, n-ar fi rau sa-si ia una.

Despre fripturi si fierturi fara apa, nu pot sa-mi dau cu parerea, deoarece nu am si acele vase.

Citeaza

16.11.2009 / 23:36

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 647
Scrie-i mesaj privat

Sabinash, da si tu detalii mai multe despre cum fierbi carnea ... dupa ce ajunge la punctul verde, corespunzator 100 grade, pui aragazul pe foc mic?

Citeaza

17.11.2009 / 13:41

Nick: Sabina
Bucataras incepator
Bucataras din: 23.04.2009
Retete: 100
Scrie-i mesaj privat

Tot timpul las focul mic ...iar cand ajunge la culoarea rosie il las la minim.

Citeaza

17.11.2009 / 13:42

Nick: Sabina
Bucataras incepator
Bucataras din: 23.04.2009
Retete: 100
Scrie-i mesaj privat

Carnita o pun pur si simplu la fiert ...ca in orice oala, nu fac nimic in plus.

Citeaza

16.12.2009 / 19:14

Nick: fluturas
Bucataras incepator
Bucataras din: 08.10.2009
Retete: 29
Scrie-i mesaj privat

Am si eu un vas Zepter de vreo cativa ani ...si spre rusinea mea nu l-am folosit!

Doar mixSY a fost super folosit dupa nasterea baietelului meu...de vas chiar uitasem!

Sta nou-nout si nu stiu ce asteapta!

Citeaza

16.12.2009 / 23:13

Nick: Bucataras
Bucataras suprem
Bucataras din: 19.07.2008
Retete: 647
Scrie-i mesaj privat

asa l-am tinut si noi citeva luni, dar acum e pe aragaz non-stop. f bun.

Citeaza

16.12.2009 / 23:58

Nick: fluturas
Bucataras incepator
Bucataras din: 08.10.2009
Retete: 29
Scrie-i mesaj privat

atunci nu-mi ramane decat sa-l folosesc,s-a plictisit saracu' de nefolosinta!

Citeaza

14.01.2010 / 13:29

Nick: Bucataria_Portocalie
Bucataras incepator
Bucataras din: 13.01.2010
Retete: 33
Scrie-i mesaj privat

Eu am 2 vase Zepter, unul pentru ciorba si unul pentru prajit in general.

Sa incep cu cel de ciorba: ei spun ca nu mai e necesar sa spumam carnea, ceea ce nu s-a intamplat pana acum si fac ciorbe saptamanal, eu nu pot lasa asa spuma in oala pe motiv ca e sanatoasa si acolo sunt toate vitaminele din carne. La gust nu am ce comenta, au un gust deosebit si legumele si carnea si chiar nu se amesteca gusturile. Asta am observat dupa ce am adaugat sucul  de rosii in ciorba, nu s-a colorat ciorba si pace (nu vreti sa stiti cat suc de rosii am pus in prima mea ciorba in vasul Zepter). Un atuu foarte important nu e necesar sa adaugam sare in exces-partea cu sarea am testat-o pe sotul meu si chiar nu a realizat ca nu am pus sare deloc in mancare.

In vasul pentru prajit am copt chiar si vinete sunt foarte incantata de el.

Ulterior am vrut sa-mi iau si o sita sa fierb legumele la abur dar surpriza pentru diametrul vaselor mele nu au sita. As fi vrut sa stiu de la inceput ca sa nu mai achizitionez alt vas doar pentru o sita, dar e vina mea ca nu am fost atenta sa intreb toate detaliile.

Citeaza

06.11.2012 / 22:50

Nick: rozeroze
Bucataras incepator
Bucataras din: 06.11.2012
Retete: 0
Scrie-i mesaj privat

Bucataras a spus:

Ce a povestit Mira 11 pe forumul softpedia: Am dat 225 de euro pe o oala Zepter ca sa mananc mai sanatos. L-am convins si pe sotul meu, asa ca am achitat banii dintr-un foc. Oala a venit dupa vreo luna (abia am asteptat-o). Am degresat-o ca la carte (cu detergent special de la ei). Cand sa gatesc legume, ca la prezentare, s-au lipit (desi am pus si apa putina). Reclama zice ca nu lipeste. Daca pun mai multa apa, sunt ca si cele fierte in abur, atunci la ce-mi mai trebuie Zepter? Am incercat sa prajesc carne. Ba se lipeste, ba e nefacuta (ai senzatia de carne cruda). In final am sunat reprezentantul Zepter de la care am cumparat-o si mi-a zis sa vin la ea sa vad cum gateste. M-am dus cu oala dupa mine. Acolo:stupoare! Punea apa binisor la legume si am inteles ca oala mea de 5 l e numai de ciorbe si mancaruri(ca e prea inalta ca sa circule aburii asa cum trebuie ca sa "lucreze"; pe chestia asta iti baga pe gat tot setul, ca tre sa ai si vase mici de parca metalul Zepter n-ar trebui sa aiba aceleasi propr in oala mica si in cea mare; cand l-am ales din catalog insa nu mi-a spus asta). La prajit carnea a pus si apa si vreo 2 linguri de ulei(cica prajirea fara ulei, "sanatoasa"). Apoi dezleg si misterul "lipirii": cica vasele Zepter sunt pt plita electrica si daca gatesti pe gaz ar fi bine sa chemi pe cineva sa-ti regleze focul mic la aragaz!

Nu toti reprezentantii stiu sa foloseasca vasele CORECT!

In Zepter poti gati atat pe plita, cat si pe aragaz, dar la foc mic. Iar ca sa ti se fiarba legumele, important este sa nu fie oala plina, ci sa mai ramana vreo 4 degete pana sus, depinde si de capacitate. Cat despre prajit...n-ai nevoie de ulei sau de apa, ci trebuie sa fii atenta la termocontrol sa nu fie prea incins vasul si sa fie focul mic. Vasul se lasa la incins cu capacul pus, iar cand trebuie sa prajesti nu mai pui capacul.

Citeaza
Selecteaza categoria de interes:
SUNTEM CEI MAI VESELI ȘI ACTIVI BUCATARAȘI
Felicitări!Un email de confirmare a fost trimis pe adresa ta.
Pentru a-ți valida contul, te rugăm sa dai click pe acest link.
Eroare!
Vă rugăm verificați datele introduse și reincercati!
Atentie!
Trebuie să acceptați opțiunile privind protecția datelor.
Atentie!
Aceasta adresa de email este deja in baza noastra de date.

Abonează-te la newsletter și intră în gașca noastră!

Sunt de acord ca datele mele personale să fie stocate și folosite pentru a primi noutăți și oferte comerciale.
Vă asigurăm că informațiile dumneavoastră vor fi păstrate în siguranță și în orice moment vă puteți schimba opinia făcând click pe link-ul de dezabonare din subsolul oricărui e-mail pe care îl primiți de la noi.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Prajitura cu crema de vanilie, reteta simpla si rapida

de Miha 9

la 13:46

Rețetă gustoasă de post: Sote de conopidă cu ciuperci

ieri la 19:36

Reteta de Muschiulet de porc in crusta aromata - un deliciu crocant si sanatos

de Miha 9

ieri la 18:53

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Constelatialeu

5425 puncte

laura_n

2133 puncte

Rocsi

1668 puncte

Caty

1258 puncte

oanapl

1127 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]